Çözümlerimiz
Dell Power Edge & Blade Sunucular?
Veri Depolama Çözümleri
Kurumsal Erişim Teknolojileri
SUNUCULAR & Blade Sunucular
DataCenter Otomasyonu
Kurumsal Ağ Güvenliği Çözümleri
Yedekleme Çözümleri
Güvenlik NVR, DVR ve CCTV Çözümleri
IT Konsolidasyon & Sanallaştırma
Fiber Optik Uygulamaları
Otel Otomasyon Sistemleri
Workstation'lar (İş İstasyonları)
Switching - Lan Çözümleri
Systems Cable Çözümleri
Ağ Depolama Çözümleri
BT Altyap Çözümleri
IPv6 Çözümleri
Fiber Bağlantı Çözümleri
Komple Akıllı Bina Çözümleri
YAZILIM ERP
Hizmetlerimiz
DESTEK Paketleri Hizmetleri (carepack)
Satış ve Tedarik Hizmetleri
Danışmanlık Hizmetleri
Çağrı Merkezleri (Call Center)
Proje Kurulum ve Yönetim Hizmetleri
Microsoft İş Çözümleri & Danışmanlık
Altyapı, Yapısal Kablolama ve Fiberoptik Hizmetleri
Veri Merkezi Danışmanlık Hizmetleri
İkinci El Ürün Hizmetleri
 
Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Çözümlerimiz İK İletişim
10-03-13
Şok Marketler Zinciri A.Ş. devamı 
01-03-13
Eren Holding A.Ş. devamı 
14-02-13
Çklt Çikolata A.Ş. devamı 
03-01-13
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı devamı 
15-12-12
Kocaeli Üniversitesi Kampüspark devamı 
23-11-12
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. devamı 
16-10-12
Finansbank A.Ş. devamı 
20-09-12
Mondi Tire Kutsan A.Ş. devamı 
30-08-12
Deniz Bank A.Ş. devamı 
10-08-12
Coca Cola A.Ş. devamı 
17-07-12
Ada Center AVM devamı 
26-06-12
Petrol Ofisi A.Ş. Genel Müdürlük devamı 
14-06-12
Akçansa Çimento A.Ş. devamı 
26-05-12
Vig Makina A.Ş. devamı 
13-05-12
Hayat Kimya A.Ş. devamı 
24-04-12
Mikrosan Makina Kalıp A.Ş. devamı 
15-03-12
Güral Otel Sapanca devamı 
05-03-12
Kraft Foods Turkey A.Ş. devamı 
25-02-12
İmes 6. OSB Dilovası devamı 
10-02-12
Ertekin Audio A.Ş. devamı 
20-01-12
Polres Polyester A.Ş. devamı 
05-01-12
Akçelik Demirçelik A.Ş. devamı 
25-12-11
Old Castle Otel Gebze devamı 
06-12-11
TGRT'de Tanıtıldı devamı 
11-11-11
Brocade En Yeni Network Çözümleri devamı 
20-05-11
2011 Nisan Ayında Sanayi Gazetesinde Yer Aldı devamı 
27-03-11
Routing - Cisco Systems Yönlendirme Çözümleri devamı 
10-05-11
Cisco Systems Access Çözümleri devamı 
03-11-10
TELE.COM.TR Kasım sayısında Aktif Grup'a Yer Verdi devamı 
13-10-10
Sky Türk TV'de Müge Oruçkaptan ile Söyleşi devamı 

FİBER OPTİK ENDÜSTRİSİNİN GELİŞİMİ
 

Telefon kabloları, haberleşme sistemlerinde iletim ortamı olarak en çok tercih edilen araçlardır. Metal iletkenli telefon kabloları, son yüzyılın ortalarından itibaren kıtaları bir sinir sistemi gibi sararak temel iletişim aracımız olan konuşma sesinin elektrik sinyalleri şeklindeki iletemini sağlamaktadırlar. Yüz yıldan daha uzun bir süredir metal iletkenli telefon kabloları ve radyo linkleri ile telefon ve telgraf tüm dünyada haberleşme şebekesinin temelini oluşturmuşlardır. Zamanla iletişim tekniği günden güne teknolojik olarak iyileştirilse bile, bu sistemlerde devrim sayılabilecek bir yenilik söz konusu olamamıştır. Ancak yakın zamanda yarıiletken lazerin bulunması (1958 ....1960) ve bunun optik fiberler (özel cam elyafları) ile yeni bir sayısal iletim ortamı oluşturmasının getirdiği avantajlar iletişim teknolojisinde artı yönde köklü bir değişime neden olmuştur. Böylece elektrik sinyali şeklindeki konuşma sesi, optik sinyallere (ışık sinyallerine) dönüştürülebilmekte, insan saçının inceliğindeki fiberler üzerinden uzak mesafelere, araya az sayıda kuvvetlendirici koyarak çok az bir kayıpla iletim sağlanmaktadır.

Cam elyaflı optik kablolardan meydana gelen optik haberleşme sistemleri ilk olarak askeri amaçlara hizmet etmiş, daha sonra genel iletişim alanında kullanıma sunulmuştur. Bu sistemler, band genişliklerinin çok yüksek olmaları buna karşın zayıflamalarının çok düşük olmaları nedeni ile günümüzde yüksek hızlı bilgi iletimi, telefon haberleşmesi, video işaretinin iletimi, kablolu TV gibi sistemlerde öncelikle tercih nedenidir.

Yapı ve Iletim Prensibi

Bir fiberin kesidine baktığımızda (şekil-1) kesidi şu şekilde tanımlayabiliriz :

- Öz (Core)

- Kılıf (Cladding)

- Birincil Koruyucu Tabaka (Primarı Coating)

Öz, içinde ışığın kırılarak yolculuk ettiği, iletimin sağlandığı silindirik kısımdır. Kılıf ise özün içindeki ışığın tam yansıma prensibi ile kırılabilmesi için gerekli olan silindirik örtü tabakasıdır. En üstte bulunan tabaka koruyucu görevi yapmaktadır. Işığın öz içindeki tam yansıma ile iletiminin sağlanması için başka bir şart da özün kırılma indisinin kılıfın kırılma indisinden az bir farkla büyük olmasıdır. Sonuçta fiberin d çapında dairesel bir öz tabakası vardır ve kırılma indisi n1'dir (n1= 1.470) ve n2 kırılma indisli bir örtü tabakası ile kaplanmıştır (n2= 1.465).

Iletimde kullanılan ışığın dalga boyu 1.6 ?m ile 0.85 aralığı olan yakın kızılötesi aralığıdır. Buradan da anlaşılacağı gibi, iletim ışığı insan gözünün göremeyeceği dalgaboyları olan 850 nm, 1310 nm ve 1550 nm ' lerdedir. Bu dalga boylarında kayıpların minimum seviyelerde seyretmeleri optik iletimi mümkün kılmaktadır Iletim için kullanılan ışık kaynağı bir Laser diyotu veya LED' tir. Alıcı ise bir Optokuplör veya Optik Detektörler 'dir.

Öz çapı genelde Single Mode (SM) Fiber için 9 mikron, Multi Mode (MM) Fiber için 50; 62.5 ve 100 mikron değerlerindedir. Kılıf ile çap 125 mikrona, koruyucu tabaka ile de 250 mikrona ulaşır. Fiberleri birbirilerinden ayırt etmek için renklendirmek gerekmektedir. Renklendirici mürekkep ile fiber çapı 260 mikron civarlarına ulaşır.

Sınıflandırma ve Iletim Parametreleri

Fiberler üretim açısından üç sınıfa ayrılırlar :

- Basamak Indisli Tek Modlu (Single Mode, SM) Fiber

Bu tip fiberlerde şekilsel olarak sinyal kaybı minimum seviyededir. Bunun anlamı sinyal kaybının çok düşük olmasıdır. Zayıflama değerleri 0.15 dß/km ' ıe düşürülmüştür ve 2 ... 4 Gigabit/s iletim hızında yineleyicisiz (kuvvetlendiricisiz) yaklaşık 200 km uzaklığa iletim yapılabilmektedir. Genelde arzu edilen zayıflama değerleri 1310 nm dalgaboyunda 0.36 dß/km, 1550 nm dalgaboyunda 0.22 dß/km' dir (Türk Telekom).

- Basamak Indisli Çok Modlu (Multi Mode, MM) Fiber

Öz çapı büyüktür bu yüzden gönderilen mod sayısı artmakta ve zayıflamalara neden olmaktadır. Kısa mesafelerde kullanılmaktadır. Günümüzde yerini dereceli indisli çok modlu fibere terketmektedir.

-Dereceli Indisli Çok Modlu (Multi Mode, MM) Fiber

Çok modlu fiberlerdeki büyük zayıflamaları ortadan kaldırmak için geliştirilmişlerdir. Özün ortasından kılıf tabakasına doğru kırılma indisi derece derece azalır. Dolayısıyla ışık aldığı toplam yol azaldığından fiber boyunu daha kısa zamanda alır.Kablolu TV (CATV) ve orta uzaklıkta (100 Mb/s, 15..20 km) haberleşme bağlantılarında (örneğin büyük bir gökdelende) kullanılır. Zayıflama değerleri ortalama 850 nm dalgaboyunda 3.2 dß/km, 1300 nm dalgaboyunda 0.9 dß/km' dir


(c) 2015, Netsum Bilişim Teknolojileri, Proje Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. Designed and power by 2fast2host

php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: No such host is known. --->0